Kaip išrinkti tinkamą būdą Jūsų šuniui ?
Renkantis ar gaminant naujus namus Jūsų augintiniui yra svarbu užtikrinti, kad Jūsų šuo būtų patenkintas, laimingas, saugus ir sveikas, bet kuriuo metu bet kokiomis oro sąlygomis. Būda – tai vieta kurioje Jūsų šuo praleis didžiąją laiko dalį, vien tai jog išsirinksite gražiausią būdą dar nereikš, kad Jūsų šuo bus patenkintas savo naujaisiais namais.
Taigi būda kurią Jūs pasirinksite turėtų būti:
- Patogi, bei tinkamo dydžio.
- Šilta žiemą, bet vėsi vasarą.
- Saugi, bei neturinti aštrių kampų.
- Turėti tvirtą pagrindą.
- Tinkamai parinkta vieta kurioje būda stovės.
- Pakelta nuo žemės, kad ventiliuotųsi ir nedrėgtų.
- Lengvai valoma ir prižiūrima ( ypač patogu pakeliamas plokščias stogas )
Šuns būdos dydžio parinkimas:
Būda šuniui turėtų būti pakankamai didelė, kad jis galėtų atsistoti pilnu ūgiu, sugebėtų lengvai apsisukti ir atsigulti pilnu ūgiu, tačiau tuo pačiu ji neturėtų būti pernelyg didelė, kad padėtų šuniui išlaikyti savo kūno šilumą šaltu oru.
Taipogi labai svarbu, kad šuo galėtų lengvai patekti į būdos vidų, bei iš jos išeiti taigi anga įėjimui turi būti tinkamo dydžio.
Yra daugybė būdų kaip apskaičiuoti būdos dydį Jūsų šuniui ,tačiau mes gamindami būdas dažniausiai naudojame du būdus tinkamam dydžiui parinkti:
- Kaip standartinė pagal Jūsų šuns veislę (jeigu Jūsų šuo dar nėra pilnai suaugęs);
- Išmatavus šunį pagal 4 matmenis ( visą šuns ilgį, visą šuns aukštį, aukštį iki pečių, ir šuns plotį).
Taigi jeigu turite visiškai suaugusį šunį rekomenduojame matuoti šunį pagal 4 matmenis, tai padeda išrinkti šuniui itin tikslaus dydžio būdą, kad būda nebūtų per maža ar per didelė. Matavimai atliekami taip kaip parodyta žemiau esančiame paveikslėlyje:
- Būdos angos aukštis turėtų siekti ¾ (tris ketvirtadalius) aukščio iki pečių.
- Būdos angos plotis turėtų būti 10 – 15 cm didesnis, nei šuns plotis plačiausioje vietoje.
- Būdos aukštis turėtų būti apie 25 % didesnis negu pilnas šuns ūgis.
- Būdos ilgis turėtų būti iki 25 % didesnis, nei pilnas šuns kūno ilgis.
- Būdos plotis turėtų būti lygus šuns ilgiui kad jis galėtų apsisukti.
Siūlome pasinaudoti mūsų šuns būdos dydžio skaičiuokle:
Kadangi yra įvairių šuns būdos dydžio skaičiavimo būdų apibendrinant yra teigiama jog:
- Šuns būdos angos aukštis turėtų būti šiek tiek mažesnis, nei atstumas nuo kojų iki šuns pečių.
- Šuns būdos angos plotis turėtų būti šiek tiek didesnis, nei šuns plotis.
- Šuns būdos ilgis turėtų būti šiek tiek didesnis negu visas šuns ilgis.
- Būdos plotis turėtų būti lygus šuns ilgiui.
- Šuns būdos aukštis turėtų būti didesnis, nei visas šuns ūgis.
Anga šuniui patekti į vidų turėtų būti 20-25 cm aukščiau grindų lygio. Jei landa sieks grindis, bus per žemai, šuo gali siekti ją nugara bei taip susižaloti. Taipogi nuo grindų pakelta būdos anga padės išlaikyti Jūsų pasirinktą paklotą viduje t.y. neleis jam lengvai iškristi šuniui išeinant iš savo namų.
Šilta būda žiemą, vėsi būda vasarą.
Remiantis kinologų patirtimi, dažniausiai yra patariama rinktis medines būdas, jos yra patvaresnės nei plastmasinės, bei turi geresnę termoizoliaciją. Taipogi jos yra sunkiau įveikiamos šunims mėgstantiems griaužti daiktus. Medinės būdos yra sąlyginai nebrangios, jas lengva apdirbti, taipogi gali ilgai išlaikyti savo grožį skiriant šiek tiek dėmesio jų aptvarkymui.
Mūsų parduodamos būdos, kaip ir rekomenduoja daugelis specialistų yra apšiltinamos putų polistirolu, o ne akmens vata kuri tam netinkama, nes kenkia šuns sveikatai. Taigi prieš įsigyjant ar gaminant būdą būtina tinkamai pasirinkti apšiltinimo medžiagą. Pats apšiltinimas suteikia šuniui galimybę žiemą būdoje gyventi šilčiau, o vasarą vėsiau.
Turėtų būti apšiltintos tiek grindys, tiek sienos tiek lubos. Vidinei apdailai, mes naudojame OSB plokštes arba parketlentes, o ne popierinę fanerą.
Šiltuoju metu būdoje galima pakloti kilimėlį, tačiau šaltuoju to daryti nerekomenduojama, nes kilimėlis sušlaps, jis ilgai džius. Rudenį ir žiemą į būdą geriausia įkloti šiaudų, šieno arba medžio drožlių (pjuvenos netinka). Šiaudai tinkamiausi, nes juose nesiveisia parazitai.
Specialistai teigia, kad būdos grindys privalo būti ventiliuojamos. Taigi grindyse galima išgręžti maždaug 1 cm skersmens skyles. Ventiliaciją taip pat galima padaryti tarp sukaltų dugno lentų paliekant nedidelius plyšelius arba paliekant oro tarpą tarp žemės ir būdos dugno- tuomet būdoje bus sausa. Pagrindas turi būti šiek tiek pasviręs į kurį nors kampą, esantį priešais landą.
Būdų tipai.
Daugeliui žmonių atrodo jog standartinė būda turėtų būti trikampiu stogu panaši į mažą namelį. Tačiau jeigu pradėsite ieškoti būdos pamatysite jog būdos yra ne vien tokios, daugeliu atvejų būdos su plokščiais stogais yra patogesnės ir pranašesnės už būdas trikampiu stogu.
Būdos plokščiu stogu suteikia galimybę šunims esant tinkamam orui mėgautis atsigulus ant stogo.
Būdos su plokščiu stogu valymas yra daug patogesnis. Kadangi pasikelia visas stogas yra daug lengviau pasiekti ir išvalyti būdos vidų.
Vietos būdai statyti parinkimas.
Labai svarbu tinkamai nuspręsti kur stovės Jūsų būda, kadangi vieta būdai yra labai svarbus veiksnys Jūsų šuns gėrovei.
Taigi būtų labai gerai jeigu būda būtų pastatyta vietoje, kurioje dienos eigoje yra bent šiek tiek pavėsio. Taigi yra nepatartina statyti būdos vietoje kurioje visą dieną būdą apšviečia tiesioginiais saulės spinduliais.
Patartina statyti būdą tokioje vietoje iš kurios Jūs galėtumėte per langą matyti savo augintinį.
Šuo turėti turėti galimybė apžvelgti didžiąją teritorijos dalį, svarbu, kad jis turėtų galimybę matyti įėjimą į teritoriją tada jis jausis ramiau. Taipogi dėl teritorijos apžvelgimo dažnai renkamasi įstatyt papildomą langelį būdoje. Tai padeda šuniui apžvelgti teritoriją didesniu kampu, jis gali jaustis ramiai ir saugoti Jūsų namus būdamas būdos viduje, tačiau kai kurie kinologai tai kritikuoja, kaip kritikuoja ir prieangius būdoms.
Viena iš geriausių vietų būdai išlieka voljeras, jeigu jis gerai paruoštas būna su stogu tai suteikia papildomą apsaugą nuo tiesioginių saulės spindulių, vėjo, lietaus ir šalčio.
Kitos rekomendacijos.
Valant būdas ir voljerus vertėtų naudoti dezinfekcines priemones, kadangi šunys per dieną prisineša daug bakterijų esančių lauke, vertėtų atkreipti į tai dėmesį, bei stengtis pasirinkti nekenksmingas gyvūnams dezinfekcijos priemones.
Kai kuriais atvejais yra siūloma padaryti nedidelį medinį pagrindą (kažką panašaus į terasą) ant kurios geru oru šuo galės gulėti sausas ir švarus. Tačiau yra ir kinologų kurie pasisako prieš tai motyvuodami jog šuo turi stebėti aplinką per angą arba gulėdamas ant būdos plokščiu stogu.
Aplink būdą yra patariama palikti erdvės, tam kad šuo galėtų laisvai judėti aplink ją ir šaltu oru tokiu būdu galėtų sušilti.
Šunys neskiria spalvų, todėl būdos spalvą galima drąsiai derinti prie namo ar tiesiog dažyti norima spalva. Kiti būdos projektavimo elementai taip pat priklauso tik nuo šeimininko skonio. Ji gali būti su vienašlaičiu ar dvišlaičiu stogu, primenanti miniatiūrinį žmonių namą. Už plokščią stogą augintinis tik padėkos, nes šunys mėgsta ant jo užšokti, gulėti.
Virš landos esantį stogą patartina prailginti apie 60 cm, jeigu būda stovi lauke, ar be stogo. Tai apsaugo nuo kritulių patekimo į vidų, žiemos metu landos angą siūloma pridengti guminėmis ar brezentimėmis juostelėmis pritvirtinant jas virš angos, tai padeda išlaikyti šilumą būdos viduje šaltuoju periodu.
Būdų kainas galite sužinoti skiltyje KAINOS.